פגיעות ברך

הברך נחשבת למפרק מורכב. היותה מורכבת ממספר עצמות וכן טווחי תנועות רבים הכוללים יישור, כיפוף הזזה לצדדים וסיבוב מקנה לה תנועתיות מירבית. המפרק בנוי מ- 3 עצמות הנעות אחת על גבי השנייה הכוללות את עצם הירך (Femur), השוק (Tibia) והפיקה (Patella). בין העצמות נמצאים 2 מבנים סחוסיים בצורת חצי סהר, המניסקוסים, המשמשים בין היתר כבולמי הזעזועים של המפרק, תורמים ליציבות הברך, ומפזרים את העומסים סביבה. לצורך ייצוב, ישנם רצועות המחברות בין העצמות ותפקידן למנוע ״בריחה״ של אחת העצמות כנגד השנייה.

פגיעות ברכיים הינן פציעות שכיחות היכולות להיות תוצאה מפגיעה פשוטה כגון חבלה כהה לבין פציעות מורכבות הכוללות פגיעה במניסקוסים ו/או ברצועות.

מקורם בקשת רחבה של סיבות הנובעות מהרקמה הרכה כגון רצועות, גידים, מניסקוסים וכן מרקמת העצם כגון שברים.

בסופו של דבר, כאבי ברכיים גורמים להפחתה בשימוש הברכיים או לחילופין שינוי בתבנית ההליכה הגורמת לירידה או הימנעות לחלוטין בפעילות היומיומית, ירידה בתפקוד וכתוצאה מכך ירידה באיכות החיים של המטופל.

לאור העובדה כי מקור כאבי הברכיים נובע מגורמים שונים, הצורך להבין את הגורם לכך הינו חשוב ביותר.

איבחון נכון וטיפול מתאים יכולים להשפיע על תהליך ההחלמה ובסופו של דבר ההחלמה עצמה וכפועל יוצא, על שביעות הרצון של המטופל

קיימים מגוון טיפולים לפגיעות השונות. הטיפולים מחולקים לטיפולים שמרניים וניתוחיים.

אומנם נהוג לצפות כי הטיפול בפגיעות ברך הינן בעיקרן ניתוחיות אך אין זה נכון בהכרח. סוג הטיפול צריך להיות מותאם לסוג הפגיעה ולכן אבחנה נכונה היא הדרך לטיפול המתאים. 

האבחנה מתבססת על בדיקה מקיפה של הברך ובאם יש צורך גם הדמייה מתאימה.

הטיפולים השמרניים כוללים פיזיוטרפיה במטרה לחזק את השרירים סביב מפרק הברך, הורדת הדלקת והכאבים על ידי משחות/ כדורים וזריקות, חימום/ קירור המפרק להורדת נפיחות, הרפיית שרירים ועוד. 

טיפולים ניתוחיים בנויים על מגוון טכניקות, מטיפולים בגישה ארטרוסקופית הנעשה על ידי 2 חתכים קטנים בעור ודרכם מתבצע הניתוח הכולל שיחזור רצועות, תיקון או הטריית מניסקוסים וכן לניתוחים גדולים יותר כגון החלפת מפרק הברך.

 

החלמה מהניתוח איננה חשובה פחות מהניתוח. תקופת ההחלמה יכולה להיות ימים עד שבועות בודדים לאחר הניתוח ויכולה להגיע עד למספר חודשים. במהלך ההחלמה ישנה חשיבות רבה להפעלה נכונה של הברך, החזרה של טווחי התנועות וחיזוק השרירים העוטפים את הברך על מנת לחזור  לאיכות חיים טובה ללא כאבים.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

המרפאה האורתופדית במרכז הרפואי זבולון

המרפאה האורתופדית במרכז הרפואי לין

השאירו פרטים
ונחזור אליכם בהקדם​